Teploměr a webkamera DOLINA
Nová rozhledna u penzionu Jizerka - fotky
Úprava okolí Pemlova pomníčku 9.9.2006 - fotky

uvod_.jpg (151510 bytes)


Každý poutník dychtící poznat Jizerské hory občas potká starodávné tesané kameny, malované tabulky nebo prosté dřevěné či letité železné kříže. Mnohé stojí přímo vedle cest a horských silniček a nelze kolem nich projít bez povšimnutí, některé však jsou přes řídnoucí lesy dodnes skryty v nepropustných houštinách či mezi temnými skalami.Vypadají, jako by k nim čas ani nedorazil.

Tito mlčenliví svědkové připomínají mnohdy i více než sto let staré příběhy, často velice zajímavé, většinou však smutné a tragické. Těžko všechny tyto památky spočítat a poznat. Nalézt nejskrytější a nejtajuplnější trvá třeba celé hodiny, potoky je třeba přeskakovat, balvany přelézat, mokřinu přebrodit, křoví rozhrnout. Mnohdy se to ani poprvé nepodaří. Krásné trmácení. Avšak čím větší námaha, tím sladší odměna, tím objev cennější.V tu chvíli jsou všechny nesnáze zapomenuty..........

Jan Pikous

P.S. : Nemohl jsem jinak než citovat slova pana Pikouse. Texty k pomníčkům jsou převážně převzaty z nádherné knihy M.Nevrlého KNIHA O JIZERSKÝCH HORÁCH (pouze mírně upravené).

[CNW:Counter]

Created by